Niedziela na wyspie Rongitoto

Od jakiegoś› już czasu planowaliś›my wycieczkę na wyspę Rongitoto, która znajduje się jakieś› 20-30 minut promem od Auckland. Za pierwszym razem musieliś›my odwoł‚ać‡ nasze plany, ponieważ ścieżki na wyspie były poddawane renowacji. Wycieczka w takim momencie wiązałąby się koczowaniem na przystani przez kilka dobrych godzin, bo po wyspie byśmy sobie nie pochodzili. Przy okazji, porada dla wszystkich odwiedzających Nową Zelandię: wszystkie ścieżki turystyczne i ostrzeżenia na szlakach znajdziecie na stronie Depertment of Conservation.

Jakbyście› byli ciekawi co w języku maoryskim znaczy Rongitoto to oznacza to krwawe niebo, a nazwa pochodzi z wyrażenia €žTe Rangi i totongia a Tamatekapua€, co tłumaczy się na Dzień„, w którym krew Tamatekapua została przelana. A o tym kim był Tama-te-kapua możecie przeczytać tutaj.

Wyobraźcie sobie, że jeszcze 600 lat temu wyspa Rongitoto nie istniała. Dopiero w XIV wieku nastąpił wybuch wulkanu znajdującego się wówczas pod wodami oceanu, ziemia się zatrzęsła, wypiętrzyła, lawa wytrysnęła w górę,  a później zastygła na na nowym kawałku lądu – dzięki temu z brzegów w Auckland można podziwiać piękny stożek wulkaniczny wyspy.

from_mission_bay

lawa

Na wyspie znajduje się™ największy las drzew Pohutukawa na świecie. A także około 200 gatunków innych roślin, w tym 40 gatunków paproci. Co ciekawe, wyspa… jest też całkowicie wolna od gryzoni, co pozwoliło na odrodzenie się™ na wyspie jej pierwotnych mieszkańców, w tym ptaków kiwi 🙂 Rongitoto nie posiada również żadnych stałych mieszkańców. Na począ…tku 1937 roku, zakazano budowy jakichkolwiek budynków na wyspie, a pozostałości po wcześniej wybudowanych baches, czyli wakacyjnych domach Nowozelandczyków, wciąż można tutaj spotkać.

Do wyspy dopłynęliśmy około godziny 10 i po chwili namysłu nad wyborem ścieżki, ruszyliśmy w kierunku kolonii mew. Tym razem trampki zostawiliśmy w mieszkaniu i postawiliśmy na buty górskie, które okazały się™ doskonał‚ym wyborem. Tutejsze ścieżki to małe kamyczki, lub wystające kamienie i korzenie, na których bardzo łatwo można się poślizgnąć lub potknąć (zresztą zapytajcie o to Kubę). Naszym głównym celem był‚o dotarcie na szczyt wulkanu (253m n.p.m.), zobaczenie jego krateru, a także zwiedzenie tutejszych jaskiń zbudowanych z zastygłej lawy. Cel udało się zrealizować w 100% – w ciągu 6 godzin udało nam się przejść trochę ponad połowę dostępnych na wyspie ścieżek, podziwiając przy tym piękną panoramę Zatoki Hauraki oraz panoramę Auckland, a dodatkowo mogliśmy bez końca słuchać śpiewu ptaków, które pierwszy raz na oczy widzieliśmy 🙂 Przy okazji wypróbowaliśmy naszą nową wypasioną kuchenkę turystyczną€, a także jedzenie, które chcemy zajadać‡, na przyszłych wyprawach.

rongitoto-kuba

rongitoto-my

rongitoto-panorama

rongitoto-jedzenie

Niedzielna wycieczka na Rongitoto była doskonałym pomysłem na spędzenie dnia. Na sąsiedniej wyspie – Matutapu, która jest trochę bardziej zielona, można również rozbić namiot i przenocować, przedłużając pobyt na kilka dni. Coś czujemy, że to będzie nasza kolejna przygoda 🙂

Krótką eelację wideo z naszej przygody znajdziecie w poprzednim poście.

Kilka informacji praktycznych:

  • Promy na wyspę odchodzą… 3-4 razy dziennie, ostatni powrotny do Auckland rusza o godzinie 17:00, więc lepiej go złapać, by nie zostać na wyspie na całą noc.
  • Koszt biletu w dwie strony z Auckland na Rongitoto to $30.
  • W związku z tym, że  na wyspie nie ma żadnych sklepów, ani dostępu do wody pitnej, cały prowiant oraz wodę trzeba zabrać ze sobą.
  • Polecamy również krem z wysokim filtrem na sł‚oneczne dni.

You Might Also Like