Coromandel – tam gdzie zatrzymuje się czas

Będąc w Nowej Zelandii, czy to mieszkając na miejscu, czy tylko będą na wakacjach, z pewnością traficie na półwysep Coromandel, który słynie z pięknych plaż, niesamowitych lasów, krętych dróg a także przepysznych muli podawanych na kilka przepysznych sposobów. To tu znajdziecie Hot Water Beach, gdzie za darmo można wygrzać tyłek (woda czy piasek w niektórych miejscach osiąga nawet 80 stopni!), słynne Cathedral Cove, czy potężne drzewa kauri. Okolice miasteczka Hahei to rezerwat wodny, który pozwolił na rozwój morskiego życia, co sprawia, że okolica jest doskonałym miejscem do nurkowania czy snorklingu.

Półwysep Coromandel to takie miejsce, gdzie jeździ się na wakacje, na weekend, lub tak po prostu odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o całym świecie.

Hot Water Beach

Kuba (ten po lewej) na plaży przy Cathedral Cove

Coromandel to doskonałe miejsce na świętowanie z Rodziną 🙂

Oprócz wspomnianych wcześniej miejsc, polecamy wybrać się na wycieczkę kajakiem, tak by zobaczyć kawałek Coromandelu z trochę innej perspektywy. Wiadomo, ocean to nie Mazury, czy Bory Tucholskie, wiec jeśli macie cykora (jak ja) przed nieznanym polecamy wybrać się na taką wyprawę z przewodnikiem. W cenie $120/os. dostaniecie 3-4h wycieczkę w grupie około 5-6 kajaków. Przewodnik nauczy Was jak sterować kajakiem i na co uważać na wodzie. Dodatkowo poznacie niesamowite historie o okolicy, czy można gotować na Hot Water Beach i w jaki sposób Maorysi przypłynęli do NZ, no i najważniejsze… jaką część ciała ówczesnego wodza Maorysów przypomina jedna z okolicznych wysepek. Wyprawa przwiduje też małą przerwę na plaży przy Cathedral Cove. A jeśli uda Wam się załapać na wycieczkę o zachodzie słońca, to już w ogóle dech zapiera.

Zdjęcie: Cathedral Cove Kayak Tours

Przerwa na plaży pod Cathedral Cove

Kilka informacji:

  • Drogi – zwlaszcza w okresie letnim i w weekendy panuje tu spory ruch, do tego odcinki są naprawdę kręte, zatem uważajcie! Toleracja prędkości w okresie od grudnia do marca wynosi 4km/h. Jedziesz szybciej, możesz spodziewać się spotkania z policją.
  • Hot Water Beach – dostępna na 2h przed i pod odpływie. Szpadelki można wypożyczyć w okolicznej kafejce ($5 +$20 kaucji) (otwarta chyba do 5pm). Często szpadle można pożyczyć w pobliskich hostelach, zapytajcie w recepcji.
  • Cathedral Cove Kayak Tours – wycieczek jest kilka, my sprawdziliśmy tę tytułową, którą polecamy!
  • Sprawdzone noclegi:
    Tatahi Lodge – w samym miasteczku Hahei, czysto, duży pokój wspólny, 5 minut od plaży w jandalsach (japonkach) a pokoi się nie zamyka, bo przecież to typowo wyspiarskie podejście 🙂
    Rangihau Ranch  – Coroglen, który jest dobrym miejscem wypadowym na zwiedzanie półwyspu. Można ty wynająć piękną i spokojną chatkę z dostępem do ogródka ze świeżymi warzywami, pojeździć konno, a w nocy podziwiać niesamowicie rozgwieżdżone niebo.

You Might Also Like