Zarobki w Nowej Zelandii


Ostatnio pisaliśmy Wam o kosztach życia w Nowej Zelandii,  ale skądś trzeba najpierw wziąć pieniądze co by je można wydawać, prawda? I tak postanowiliśmy napisać krótki post o tym jak wyglądają zarobki w Kiwilandzie.

Pensja minimalna

Na rok podatkowy 2016/2017 (od kwietnia do marca) minimalna pensja wynosiła $15.25 brutto na godzinę pracy. Takiej stawki możesz spodziewać się pracując w sklepie, kawiarni czy restauracji. Święta są płatne 150% stawki godzinowej, plus bardzo często należy Ci się dodatkowy dzień wolny.

Napiwki

W Nowej Zelandii nie ma kultury dawania napiwków. Przyjmuje się, że obsługa i jedzenie powinny być naprawdę wyjątkowe by dołożyć te dodatkowe $ do rachunku. My, jeśli już zostawiamy napiwek, to staramy się dawać 10%.

Dywidendy

Nie są typowym źródlem dochodu, ale dołączamy je do posta, bo co by nie mówić $340 piechotą nie chodzi. My co roku dostajemy dywidendę od… firmy energetycznej. W Auckland klienci firmy Vector Limited, raz w roku otrzymują dywidendę (dotyczy dzielnic centrum i okolic). Z początku myśleliśmy, że to żart jakiś, ale dolary faktycznie wpływają na konto! Bajka, co nie? 😉

Pensja

W większości firm pensje wypłacane są raz na dwa tygodnie. Takie pieniężne doładowanie konta w połowie miesiąca jest całkiem przyjemne. Razem z pensją, zazwyczaj na maila, otrzymujesz payslip’a, na którym znajdziesz informacje o pensji, podatkach, odprowadzonych kwotach na KiwiSaver (emerytura), itp.
W czasie rozmów kwalifikacyjnych czy na umowach podawana jest kwota rocznych zarobków, nie miesięcznych.

Zarobki zależą oczywiście od stanowiska i poziomu doświadczenia, zatem odsyłamy do poniższych linków, gdzie możesz sprawdzić jakie są średnie zarobki w Nowej Zelandii na konkretnych stanowiskach:

 1. The Creative Store 2017 Salary Review (IT + Design)- LINK
 2. Trendy zarobkowe dla branży IT dla Nowej Zelandii 2016/2017 – PDF
 3. Przewodnik po zarobkach 2017 wg Hudson – LINK 

Podatki

W Nowej Zelandii podatek od pensji wynosi od 10,5% – 33%. Podatek zmienia się w zależności od tego ile zarabiasz, a tym samym w którym progu podatkowym się znajdujesz.
I tak, roczne zarobki:

 • do $14,000 – 10,5%
 • od $14,000 do $48,000 – 17,5%
 • od $48,000 do $70,000 – $30%
 • powyżej $70,000 – 33%

Przykład:
Jeśli zarabiasz $65,000 rocznie.
Pierwsze zarobione $14,000 opodatkowane są w wysokości 10,5%, kolejne $34,000 to już 17,5%, a pozostała część, czyli $17,000 wpada w próg 30%.
 Zazwyczaj wyciągana jest średnia, więc przez cały rok płacisz stały procent podatku, tu będzie około 20- 23%.

Podatki rozliczane są w IRD, takim tutejszym urzędzie skarbowym. Nie ma tu czegoś takiego jak coroczne rozliczenie PIT. Tutaj, pracodawca wysyła informacje do urzędu co miesiąc na temat tego ile zarobiłeś – Ty dostajesz payslipa i IRD również 🙂 .
Na koniec roku rozliczeniowego logujesz się na swoje konto IRD i sprawdzasz swoje rozliczenie, wpisujesz ewentualne dodatkowe przychody (np. z tytułu posiadania konta oszczędnościowego) i sprawdzasz czy przynależy Ci się jakiś zwrot. Jeśli po wygenerowaniu raportu przysługuje Ci zwrot podatku, trafi on już bezpośrednio na Twoje konto bankowe, zazwyczaj w okolicach czerwca. W IRD bardzo łatwo sprawdzić swoje zarobki na przestrzeni roku, lub tez patrząc pod kątem źródła dochodu.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pozwoli Wam lepiej zorientować się jak wygląda kwestia zarobków w Nowej Zelandii 🙂

You Might Also Like

 • Kajetan Mazur

  Hej za krótki – jak piszecie artykuły to dawajcie mięso!! Przykładowo zarabiamy tyle i tyle z czego na jedzenie i mieszkanie wydajemy tyle i tyle. Oszczędzać jesteśmy w stanie tyle i tyle. Stać nas na spokojne chodzenie do knajp/sklepów z ciuchami i 5tkę dzieci. Na emerturze dostaniemy tyle a tyle. Mięso i jeszcze raz mięso poproszę.

  • trampkiwpodrozy

   Już pomagam – mięso kosztuje od ok. 10 nzd za kilogram za pałki z kurczaka. A tak bardziej serio, to nie mamy ochoty dzielić się naszymi zarobkami (zresztą umowy z naszymi pracodawcami nam na to nie pozwalają). We wpisie o kosztach życia pisaliśmy, że jest to bardzo subiektywne, więc to, że np. udaje nam się zaoszczędzić 1000 albo 5000 nzd nie oznacza, że innym uda się to samo. Niestety nie ma na to prostych odpowiedzi, dlatego też podajemy linki do stron, gdzie można znaleźć więcej szczegółów, jeśli są one komuś potrzebne. Bardziej będzie przydatne dla kogoś zestawienie zarobków z danej branży, niż to że jakiś tam pojedynczy programista zarabia np. 80 tysięcy rocznie. Każdy musi trochę przysiąść i włożyć trochę pracy, aby zrozumieć z czym się wiąże wyjazd do Nowej Zelandii. Pozdrawiamy!

 • rafaluk

  siema, ja mym pytanko. Jak wygląda kwestia REALNYCH zarobków? Bo wiadomo, że u Was jest o wiele drożej. Co jest większe: 10 000 PLN w Polsce czy 10 000 NZD w Nowej Zelandii? Chodzi mi tylko o siłę nabywczą, bo konkretne zarobki widzę w załączonych PDFach 🙂

  • trampkiwpodrozy

   Szczerze mówiąc ciężko jest nam powiedzieć jak się ma to realnie, chyba zależy to na co wydajesz pieniądze, np. przy zakupach w sklepie spożywczym wydaje mam się, że NZD wypada gorzej, ale jeśli myślisz o elektronice to NZD wypada lepiej. Najlepiej spojrzeć na koszty i oszacować ile Twój standardowy tydzień/miesiąc kosztowałby w PL i w NZ. Tutaj pisaliśmy trochę o kosztach życia: http://trampkiwpodrozy.com/koszty-zycia-nowej-zelandii/