Tu, gdzie powstała Nowa Zelandia

Myślę, że więszkość osób kojarzy Aborygenów, pierwotnych mieszkańców Australii. Jednak o Maorysach, rdzennych obywatelach wysp Nowej Zelandii już niewielu pamięta. A to przecież Maorysi przez setki lat zasiedlali teren, który nazwali Aotearoa, czyli krajem białych długich obłoków. W XIII wieku z wysp zachodniego Pacyfiku do brzegów Nowej Zelandii zaczęły przybijać pierwsze łodzie Polinezjan. Pierwsi mieszkańcy tych ziem dzielili się na plemiona i powoli zaczęli osiedlać się na całym terenie obu wysp.

Dopiero w 1642 Abel Tasman ze swoją załogą dotarł do brzegów Nowej Zelandii. Jak się można domyślić, nie był zbyt mile przyjęty i ze zmniejszoną o cztery osoby załogą opuścił dopiero co odkrytą ziemię. Musiało minąć ponad 100 lat, żeby kolejny Europejczyk zapuścił się w te okolice, a był nim kapitan James Cook. Kolejne 100 lat to: ciągłe walki, negocjacje i traktaty między Brytyjczykami i Maorysami. Skutecznym sposobem na rozejm, ugruntowanie praw dla Maorysów oraz swobodę handlu dla Korony Brytyjskiej miał być podpisany na początku lutego 1840 traktat w mieście Waitangi (zwany Treaty of Waitangi). Oczywiście rzeczywistość okazała się nie tak piękna jak obie strony by sobie tego życzyły – okazało się, że wersja angielska traktatu różniła się od wersji maoryskiej, a Anglicy zaczęli wykorzystywać umowę do eksploatacji maoryskich terenów. Przez kolejne dziesięciolecia trawały spory, walki, rabowanie ziem oraz zmniejszanie się populacji rdzennych mieszkańców. Mimo tych różnic i konfliktów wynikających z traktatu, to właśnie Treaty of Waitangi i rok 1840 uważany jest za narodziny współczesnej Nowej Zelandii, a szóstego lutego obchodzone jest święto narodowe.

traktat

Zatem, gdy kilka miesięcy temu odwiedzaliśmy region Bay of Islands, nie mogliśmy odpuścić sobie wizyty w Waitangi, gdzie podpisany został traktat, a gdzie dzisiaj znajduje się muzeum opowiadające o początkach kraju oraz o maoryskiej kulturze.

Oto jak wygląda tradycyjny dom maoryskich spotkań:

dom

dom_srodek

dom_sciana

A to łódka wykonana z drewna drzewa kaori. Takimi łodziami Maorysi przemieszczali się między wyspami Pacyfiku.

lodka_maori

A to Kuba robiący głupie miny 😉

kuba_mina

Na szczęście dzisiaj kultura maoryska jest pielęgnowana w Nowej Zelandii i prawie na każdym kroku można znaleźć jej przejawy. Nie zdziwcie się też jeśli zamiast angielskiego Hello ktoś Was tutaj przywita maoryskim Kia Ora 🙂

You Might Also Like