Roys Peak – najlepszy jednodniowy szlak w Nowej Zelandii

Wiele osób zapytanych o najlepszy jednodniowy szlak górski w Nowej Zelandii odpowie bez zastanowienia: Tongariro Alpine Crossing. Zresztą nie ma co się dziwić, Tongariro to niesamowite góry, kolorowe jeziora, czerwona ziemia, dreszczyk emocji i niepewności, czy któryś ze znajdujących się tam wulkanów za chwilę nie wybuchnie oraz świadomość, że to właśnie tam kręcono sceny Mordoru z Władcy Pierścieni. Prawda jest jednak taka, że Tongariro Alpine Crossing to również najpopularniejszy szlak w Nowej Zelandii, co oznacza że latem przez ten szlak potrafi przejść kilka tysięcy osób dziennie. Szaleństwo! Tym bardziej, że do Nowej Zelandii często jeździ się aby uciec od ludzi i móc podziwiać piękno natury w samotności.

tongariro_11jeziorka

Oczywiście mimo tego natłoku ludzi polecamy Wam Tongariro Alpine Crossing! Mamy jednak dla Was propozycję alternatywną i równie piękną, jeśli nie piękniejszą, a na pewno spokojniejszą i z mniejszą liczbą turystów. Zapraszamy na Roys Peak przy Wanace na wyspie południowej!

Roys Peak wznosi się na wysokość 1578 m.n.p.m. i pozwala z góry spojrzeć na przepiękne jezioro Wanaka oraz na dumnie stojącą w oddali górę Mt Aspiring.

royspeak-kuba

Aby ruszyć na szlak, trzeba podjechać samochodem na parking Roys Peak Track znajdujący na Mt Aspiring Road, około 6 kilometrów od Wanaki. Całość trasy w obie strony to 16km i nie powinna Wam zająć więcej niż 5-6 godzin. I chociaż oficjalnie strona DOC podaje, że trasa należy do łatwych, to jednak trzeba się przygotować na dość strome wchodzenie pod górę przez cały czas drogi na szczyt. A jak do tego dodamy ostre letnie słońce, to trasa potrafi zrobić się dość wymagająca. Na szczęście co kilka minut wędrówki w górę dostaniemy nagrodę w postaci coraz to wspanialszych krajobrazów, więc zawsze znajdzie się wymówka, aby na chwilę przystanąć i podziwiać spektakularne okoliczności przyrody. Zresztą zobaczcie sami:

royspeak-trasa-w-gore

royspeak-kuba2

royspeak-kanapka

royspeak-trasa

royspeak-buty

Ku przygodzie! ? ⛰ ?

You Might Also Like

 • Natalia Jaranowska

  Pięknie, lecimy tam już za miesiąc!

  • trampkiwpodrozy

   Wyśmienicie! 🙂

 • Ala

  Ekstra, ale trochu się rozczarowałam, że tak tłoczno na szlakach jak na Rysy. Właśnie to co w mojej wyobraźni jest zachwycające w NZ to Natura, cisza i spokój. Tak sobie wyobrażam moją wymarzoną podróż.
  Z nutką zazdrości przesyłam pozdrowienia z drugiego końca Świata 😉

  .

  • trampkiwpodrozy

   Ten tłok to tylko na trasie Tongariro Crossing, poza tym jednym miejscem to nigdzie w górach w NZ nie ma tłumów 🙂