Praca w Nowej Zelandii #2

Wiele osób chce przyjechać, mieszkać i pracować w Nowej Zelandii. Nie każdy jednak jest programistą i może sobie pozwolić na poszukiwanie pracy w stylu jaki opisał Kuba. Zatem, teraz kilka wskazówek ode mnie, czyli osoby niekodującej, dla tych niekodujących właśnie. Swoje doświadczenie zdobywałam w branży IT jednak w działach sprzedaży, marketingu i zarządzaniu produktami.

Zatem chcesz pracować w Nowej Zelandii?

Twój pierwszy krok to aplikacja o wizę. Wiza będzie pierwszą rzeczą, o którą zapyta Cię potencjalny pracodawca. Od stanowiska na jakie chcesz się ubiegać ważne będzie również rodzaj wizy i okres jej ważności. Im wyższe stanowisko, tym lepsza wiza jest wymagana od kandydatów. Nie mówię, że nie masz szansy dostać dobrej pracy na wizie work&travel, ale prawdopodobieństwo otrzymania stanowiska menagera na rocznej wizie jest stosunkowo niskie. Na takie stanowiska poszukiwane są osoby, które mają już doświadczenie w pracy w Nowej Zelandii, i w które pracodawca będzie chciał inwestować, wiedząc, że nie straci pracownika po roku.

Gdzie szukać pracy?

Wszędzie! Odpowiedź może i mało konkretna, ale bardzo prawdziwa. Biorąc pod uwagę rodzaj pracy, warto zacząć od jakiejkolwiek, by zdobyć doświadczenie na miejscu, tzw. kiwi experience.  Przygotuj i wydrukuj CV i zostawiaj je w wybranych przez siebie miejscach.
Korzystaj z portali jak: Seek czy Workhere. Wyszukaj firmę, która Cię interesuje, zgłoś się na stanowisko lub zadzwoń z pytaniem czy prowadzą obecnie rekrutacje lub staż. Poszukaj wydarzeń sportowych typu maraton, w którym możesz udzielić się jako wolontariusz (wolontariat jest tutaj bardzo wysoko ceniony). Udzielaj się na spotkaniach czy meetupach, poznawaj ludzi i nadstawiaj ucha.

Kontakty i doświadczenie

Nowa Zelandia wcale nie jest takim małym krajem. Powierzchnia kraju jest większa niż powierzchnia Wielkiej Brytanii. Jest tutaj jednak znacznie mniej mieszkańców. Nie dziwi zatem fakt, że większość osób z danej branży zna się tu osobiście, i że kontakty oraz relacje są tutaj bardzo istotną kwestią. Dla pracodawcy często ważniejsze będą Twoje referencje od menedżera z tutejszej kawiarni niż Twoje znakomite CV z doświadczeniem zza oceanu. Wspomniane już wcześniej kiwi experience to bardzo ważny element Twojej nowej kariery w NZ.
Poznawaj ludzi – to chyba jedna z najważniejszych wskazówek. Bądź otwarty i korzystaj z okazji rozmów z innymi. W mieście (Auckland/Wellington) naprawdę wiele się dzieje. Z pewnością znajdziesz grupę, spotkanie czy wydarzenie, które Cię zainteresuje. Zawsze jest szansa, że spotkasz tu osobę, która a nuż pomoże Ci znaleźć Twoją wymarzoną pracę. Polecona osoba ma dużo większe szanse na zdobycie stanowiska niż ta aplikująca przez portale. Wyższe stanowiska w firmie również chętniej przyznawane są obecnym pracownikom niż osobom z zewnątrz.

Kursy

Kraj długich białych obłoków to kraj imigrantów. Rząd inwestuje spore pieniądze w pomoc i aklimatyzacje tych nowo przybyłych. W Auckland, co około 2 tygodnie odbywa się darmowy, 3-dniowy kursu dla New Kiwis. Tu można dowiedzieć się kilku przydatnych informacji na temat pracy w Nowej Zelandii. Gdzie i jak jej szukać, jak przygotować CV i list motywacyjny, itp. W grupie przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, potrenujesz język i rozumienie języka angielskiego w innym akcencie. Po kursie odbywają się również warsztaty oraz można również skorzystać z indywidualnej rozmowy z trenerem, który przygotuje Cię do wybranej rozmowy.

Dokumenty

Najważniejszym dokumentem będzie Twoja wiza, która uprawnia Cię do pracy. Pamiętaj, że wiza turystyczna nie uprawnia Cię do pracy na terenie Nowej Zelandii. Kolejnym ważnym dokumentem będzie numer IRD, czyli taki nasz polski NIP. Czas przyznania numeru trwa około 2 tygodnie i jest wymagany przez pracodawcę jeszcze przed Twoim pierwszym dniem pracy. Numer IRD załatwisz na poczcie wypełniając odpowiedni wniosek i załączając wyagane dokumenty.

Kilka własnych przemyśleń…

Przyjazd do Nowej Zelandii w czasie lub po studiach jest doskonałą okazją do zdobycia doświadczenia pracy w międzynarodowym środowisku. Jeśli jak ja masz już jednak jakieś doświadczenie w pracy w Polsce, przygotuj się na mniejszy lub większy krok w tył w swojej karierze. Tu zaczynasz z czystą kartą. Co oczywiście ma swoje plusy i minusy! 🙂

You Might Also Like