Jaka jest pogoda w Nowej Zelandii?

Jaka jest pogoda w Nowej Zelandii? – to jedno z najczęściej słyszanych przez nas pytań. Pytacie o to szczególnie w kontekście planowanych podróży. Wiadomo, że nikt nie chce lecieć tysięcy kilometrów, aby na miejscu siedzieć w hotelu trzęsąc się z zimna. Większość osób kojarzy Nową Zelandię z plażami, słońcem i bujnymi lasami deszczowymi. I faktycznie potrafi być tutaj naprawdę słonecznie, gorąco i pięknie. Pamiętajmy jednak, że Nowa Zelandia jest dość mocno wysunięta na południe (zdecydowanie bardziej niż Australia), więc temperatury potrafią być dość niskie, a na południowym skraju śnieg jest murowany! Jak zatem jest z tą pogodą? Śpieszymy z wyjaśnieniami Waszych wątpliwości!

Zanim zaczniemy jednak, musimy wspomnieć, że mieszkamy w Auckland i tutaj spędzamy większość naszego czasu, więc nasze doświadczenia z nowozelandzką pogodą oparte są głównie o to największe w kraju miasto. Jak zatem to wygląda w Auckland? Przyjmuje się, że wiosna zaczyna się tu pierwszego września, lato pierwszego grudnia, jesień pierwszego marca, a zima pierwszego czerwca. I trzeba przyznać, że najpewniejsze na podróż są miesiące letnie (szczególnie styczeń i luty), wówczas jest tutaj najwięcej słońca i najwyższe temperatury (około 25 stopni, chociaż w słońcu jest odczuwalnie cieplej!) i jednocześnie największe tłumy turystów. Jak wyglądają kolejne miesiące? Marzec i kwiecień są zwykle ciepłe (jest obecnie początek maja, a ja ciągle chodzę do pracy w krótkich spodenkach!), ale w nocy temperatura spada już w okolice 12-15 stopni, poranki są chłodne, a w dzień mamy 17-20 stopni. Dużo częściej może  też Was spotkać deszcz i porywisty wiatr. Maj i czerwiec to typowy okres przejściowy, robi się coraz zimniej, aby w lipcu osiągnąć apogeum zimna i opadów (temperatura nocą w pojedyncze dni spada do około 0-3 stopni, chociaż w ciągu dnia rzadko kiedy jest poniżej 8-10 stopni). I mimo, że nie jest tu może aż tak zimno jak potrafi bywać w styczniu w Polsce, to jest bardzo wilgotno przez co odczuwalna temperatura daje się we znaki. Poprawa powoli przychodzi we wrześniu i październiku. Chociaż prawdziwie ciepłe i wiosenne dni pojawiają się zwykle w listopadzie. Trzeba do tego wszystkiego dodać, że w Nowej Zelandii lubi padać deszcz. Na szczęście nie jest tak ponuro jak to bywa w Londynie. U nas chmury deszczowe rzadko kiedy zasnuwają niebo na kilka dni, zwykle opady trwają krótką chwilę, po której przychodzi piękne słońce 🙂

Tak wygląda Auckland i okolice, a jak jest w innych częściach kraju, zapytacie. Cóż, odpowiedź jest dość prosta: czym dalej na południe tym chłodniej. Na przykład w grudniu w Queenstown przez kilka dni było poniżej 10 stopni, ale gdy byliśmy tam w styczniu to były upały. W Te Anau w Boże Narodzenie padał śnieg, a w Milford Sounds deszcz pada średnio przez ponad 250 dni w roku.

Jeśli planujecie swoją podróż, to najlepiej spojrzeć tutaj i skorzystać z tamtejszych wykresów, które pokażą Wam średnie temperatury i opady dla wybranego regionu.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości co do nowozelandzkiej pogody, to pytajcie w komentarzach poniżej, z chęcią odpowiemy 🙂

You Might Also Like