Koszty życia w Nowej Zelandii

Co prawda ostatnio publikowaliśmy nasze odpowiedzi na Wasze najczęściej zadawane pytania, jednak jedno pytanie pojawia się w prawie każdej wiadomości od Was i wydaje nam się, że zasługuje na osobny wpis. Porozmawiajmy zatem o kosztach życia w Nowej Zelandii.

Zacznijmy od tego, że nasze koszty życia mogą być zupełnie różne od Waszych kosztów życia. Jest to związane głównie z różnymi przyzwyczajeniami, oczekiwaniami i sytuacją materialną. Dla przykładu: nasza dwójka stara się być aktywna sportowo, co oznacza, że inwestujemy w sprzęt sportowy, a i dietę mamy specyficzną. Z tego też powodu czytając poniższą listę weźcie poprawkę, że są to koszty typowe dla nas i w Waszym przypadku mogą być zupełnie inne.

Mieszkanie / Dom

My za nasze 39-metrowe mieszkanie z jedną sypialnią w centrum miasta płacimy 450$ tygodniowo. Poprzednie mieszkanie większe o jakieś 10 metrów, również w centrum, kosztowało nas 500$ tygodniowo. Jednak gdy zaczniemy rozpatrywać okolice poza centrum to za takie same pieniądze można już dostać dom, a za jakieś 550$ to już nawet dom z dwiema sypialniami. Zwróćcie uwagę, że są to ceny tygodniowe. Do tego dochodzi koszt internetu, za stały dostęp bez limitu danych płacimy ok. 80$ miesięcznie. Prąd to w naszym wypadku około 90$ miesięcznie. Gaz oraz wodę mamy w cenie wynajmu. Jeśli będziecie wynajmować mieszkanie to musicie też liczyć się z kosztami kaucji (zwykle kilkakrotność tygodniowej ceny) oraz tzw. letting fee, czyli opłaty dla agenta, zwykle cena tygodniowego wynajmu.

Jeśli chcecie sprawdzić jak wygląda rynek wynajmu mieszkań, czy domów i jakie są ceny mieszkań, które by Wam pasowały, to najlepiej pooglądać oferty na TradeMe (to takie nowozelandzkie Allegro). Jeśli interesuje Was centrum to szukajcie ofert w CBD (Central Business District), jeśli okolice centrum to sprawdźcie dzielnice Ponsonby, Panrell, Newmarket, Grafton, Mount Eden, Epsom.

Żywność

Przykładowe ceny z dzisiejszych zakupów w supermarkecie New World:

  • Chleb świeży – $4.20
  • Chelb tostowy – ceny od $1 do $4.5
  • Jajka organiczne (10 sztuk) – $10, ceny jajek zaczynają się od $4-5
  • Pomidory – $3/kg
  • Papryka – $2.2/sztuka
  • Rzodkiewki – $3.3/pęczek
  • Borówki – $4/125g
  • Mango -$ 1.5/sztuka
  • Pomarańcze – $3/kg
  • Mleko organiczne – $4.3/750ml
  • Jogurt grecki – $8/kg

Nie jesteśmy w stanie podać cen wszystkich interesujących Was produktów, więc jeśli jesteście ciekawi cen innych produktów, to zajrzyjcie do sklepu internetowego jednego z tutejszych supermarketów – Countdown. Weźcie też pod uwagę, że ceny owoców i warzyw zależne są od pory roku, i np. pomidory, które teraz (początek jesieni) kosztują 3 dolary za  kilogram, zimą potrafią kosztować nawet 8-9 dolarów.

Jedzenie na mieście

Lunch w czasie tygodnia kosztuje nas zwykle ok. 15 dolarów (sałatka, tacos, kanapka, itp). Sushi to koszt od 5 dolarów za tzw. sushi dnia do około 10 dolarów za 8 porządnych kawałków. Burger to koszt od 10 do 15 dolarów, bardziej hipsterskie burgery potrafią kosztować do 20 dolarów. Wyjście na większy obiad lub kolację to już koszt od 30 dolarów za osobę do…(zależy ile wina wypijemy ?). Gdy jecie na mieście to możecie poprosić o darmową tap water. Piwo kosztuje około 7-10 dolarów za 335 ml, kieliszek wina 8-12 dolarów. Kawa to koszt około 4-5 dolarów, a kawę robią tutaj znakomitą 🙂

Samochód

My samochodu na razie nie kupowaliśmy, więc ciężko jest nam się wypowiedzieć o kosztach z tym związanych. Jeśli chcecie kupić na miejscu samochód to ponownie odsyłam Was do TradeMe, gdzie znajdziecie najnowsze oferty samochodów używanych. My zwykle wynajmujemy samochód w Ezi, które ma najlepsze ceny w kraju. Wynajem Toyoty Yaris kosztuje nas zwykle ok. 35 dolarów za dzień (z podstawowym ubezpieczeniem, pełne ubezpieczenie to dodatkowy koszt $15 za dzień).

Benzyna

Tak jak wszędzie cena benzyny waha się w zależności od cen na rynkach międzynarodowych oraz od miejsca, w którym tankujecie samochód (w małych miasteczkach gdzie jest tylko jedna stacja benzynowa cena potrafi być sporo większa niż w dużym mieście). Ostatnio ceny, które widzieliśmy wahały się od 1.8 do 2 dolarów za litr. Miesięczne podsumowania cen benzyny w kraju znajdziecie tutaj.

Atrakcje turystyczne

Tutaj oczywiście znajdziecie opcje od najtańszych do ekstremalnie drogich. Najtańsze jest oczywiście wędrowanie po lasach, górach lub leżenie na plaży – darmoszka! Resztę cen najlepiej sprawdzać na stronach atrakcji, które Was interesują, np. ceny do Hobbitonu, park wulkaniczny Wai-O-Tapu w Rotorurze, oglądanie świecących robaczków w Waitomo Caves.

Hotele

My rzadko kiedy korzystamy z hoteli, raczej znajdziecie nas w hostelach, gdzie pokoje dwuosobowe (bez łazienki) zaczynają się od ok. 30 dolarów za osobę. Hosteli szukamy zazwyczaj na Hostel World lub na nowozelandzkiej stronie BBH. Polecamy też AirBnb oraz wersję z Nowej Zelandii, czyli Book a Bach.

Inne

Jeśli interesują Was też inne ceny to sprawdźcie te podsumowania:

You Might Also Like

  • Aleksander Stasiak

    Nie myśleliście o imporcie rzodkiewek? 😀

    • trampkiwpodrozy

      Myśleliśmy, szukamy sprawdzonych producentów 😉

  • Natalia Jaworek

    Cześć,
    Sprawdzaliście może jaki macie udział własny w szkodzie podczas wynajmu samochodu z podstawowym ubezpieczeniem? My wynajmowaliśmy tutaj https://www.facebook.com/AlternativeRentalCars/ (bo niestety nie zabukowaliśmy wcześniej i tylko tu był wolny samochód od zaraz) i udział własny to 3000 $ co oznacza, że gdyby cokolwiek się stało to koszt naprawy do 3000 zostałby pobrany z naszej karty – na szczęście nic się nie stało 🙂

    • trampkiwpodrozy

      W Ezi jest podobnie, czyli w cenie podstawowe wkład własny to 3000 nzd. Można jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie i zmniejszyć wkład własny do 300 nzd lub za kilka dolarów więcej mieć pełne ubezpieczenie.

      • Natalia Jaworek

        niestety w tej „naszej” nie bylo opcji rozszerzenia ubezpieczenia :/