Co zabrać na Great Walk’a w Nowej Zelandii?

Rok temu przylatując do Nowej Zelandii wiedzieliśmy, że będziemy chcieli zwiedzić ją również wędrując z plecakami, zwłaszcza po tzw. Great Walk-ach. Great Walki to 9 wyznaczonych tras (w tym jedna do przebycia wyłącznie kajakiem) w Nowej Zelandii, które odkrywają piękno przyrody, ukształtowania terenu i zwierząt tego kraju.

Trasy są różne, na obu wyspach, o innej długości i innym stopniu trudności. Pełne szlaki to zazwyczaj około 3 do 5 dni maszerowania z plecakiem i nocowanie na trasie w chatkach lub pod przyniesionym na plecach namiocie. Na obie wersje noclegu trzeba zrobić rezerwacje (przynajmniej w terminach od października do końca kwietnia), gdyż zwłaszcza w okresie letnim miejsca bardzo szybko się zapełniają.

My po górach chodziliśmy w Polsce i owszem, aczkolwiek zazwyczaj były to jednodniowe wycieczki i przyznajemy się bez bicia, że wędrówki z dużym plecakiem były nam obce. Teraz też dopiero zaczynamy i stopień trudności w naszych wycieczkach zwiększamy stopniowo, wciąż ucząc się czegoś nowego. Przed wyruszeniem na pierwszą trasę przeszperaliśmy internety, zasięgnęliśmy języka u ekspertów, nauczyliśmy się również na własnych błędach i poniżej przedstawiamy Wam naszą listę najważniejszych rzeczy, które przydadzą Wam się podczas wędrówek po Nowej Zelandii.

Po pierwsze dobre buty.

Bez tych ani rusz, zwłaszcza jeśli planujecie długie, kilkudniowe trasy, wycieczki z plecakiem czy chociażby wycieczkę na wyspę Rongitoto. Oczywiście, że są tu trasy, które pokonacie z łatwością w sandałach (a nawet japonkach), ale jeśli podchodzicie do sprawy poważnie, odpowiednie buty trekingowe powinny znaleźć się na waszej liście. Do tego:

 • skarpetki – niby trywialna rzecz, a jednak w bardzo istotny sposób wpływa na komfort wycieczek!
 • wełna hiker’s wool – to czysta wełna merino, którą obwiązujesz stopy lub miejsca narażone na obtarcia, którym ma ona  zapobiegać. Można ją dostać w tutejszych sklepach Bivouac.

Plecak.

Tu już zależy od Waszych preferencji i tego jak chcecie z niego korzystać. Na długich szlakach plecak z dobrym systemem szelek będzie nieocenionym kompanem. Kilkudniowe trasy z namiotem to większy plecak i większy ciężar. My oboje mamy 65-litrowe plecaki z Macpac’a, które mamy nadzieję przeżyją z nami niejedną przygodę. Do tego:

 • osłona przeciwdeszczowa (tzw. raincover) – jeśli tutaj pada to pada solidnie. Zatem nawet najlepszy plecak warto osłonić przed deszczem.
 • worek do plecaka (tzw. pack liner) – worek, który tym razem umieszczacie w środku plecaka. Zabezpiecza on Wasze rzeczy przed zamoknięciem, bo jeśli tutaj pada… (patrz punkt powyżej).

plecak-compressor

„Ogry są jak cebula” 

Na trasach też powinniście być jak ogry i przygotować się do ubierania „na cebulkę”. Termoaktywna bielizna, bluza, kurtka puchowa i kurtka przeciwdeszczowa z pewnością powinny znaleźć się w Waszych plecakach. Pogoda jest tu bardzo zmienna, więc warto przygotować się na wielokrotne zakładanie i zdejmowanie bluz czy kurtek w czasie marszu. My zostaliśmy wielkimi fanami koszulek i bluz z wełny merino. Faktycznie, nawet po całym dniu maszerowania i wspinaczki nie obawiasz się podejrzliwego wzroku i zatykania nosa ze strony osób znajdujących się w Twoim otoczeniu. Po prostu WOW!

merino-compressor

Namiot – to Twój drugi dom.

Wybierz taki, który będzie odpowiedni na wybrane przez Ciebie trasy. W Nowej Zelandii jest to bardzo popularny sposób nocowania, a pół namiotowych znajdziecie tu mnóstwo. Jeśli nie chcecie inwestować w namiot to na szlakach Great Walk-ów jest zawsze opcja noclegu w chatce. Jest to jednak około 2 razy droższe niż nocleg pod namiotem, a i miejsca kończą się szybciej. Do tego:

 • śpiwór – taki do temp. ok 6-10 stopni Celsjusza, będzie odpowieni na lato i późną wiosnę. Chyba, że planujecie wycieczki zimą lub w wysokie góry, wówczas lepiej zainwestować w coś cieplejszego. Lekki i pakowany będzie spełnieniem marzeń. Śpiwory będą Wam potrzebne bez względu czy nocujecie pod namiotem, czy w chatce.
 • maty do spania – to opcja dla namiotowiczów. Co prawda można spać bez, ale z doświadczenia wiemy, że kończy się to obolałymi biodrami i licznymi pobudkami w ciągu nocy. Poza tym maty doskonale izolują od zimna mokrej ziemi.
Kamping na Abel Tasman

Kamping na Abel Tasman

Zgromadź zapasy.

Na trasach zazwyczaj nie ma sklepów, a i tutejsze chatki to nie typowe polskie schroniska. Nie kupicie tu jedzenia ani wody, ani nawet coli ;). Wszystko musicie zabrać ze sobą. W części chatek na szlakach znajdziecie kuchenkę do gotowanie, ale jeśli nocujecie pod namiotem musicie kuchenkę i kanister z gazem przynieść ze sobą na plecach.

 • JETBOIL – to nasz wybór kampingowej kuchenki. Kompaktowy i łatwy w obsłudze. Przy tym mega szybko podgrzewa wodę i jest naprawdę lekki. Nam sprawdza się doskonale.
 • Crunch-it – prosty mechanizm pozwalający na zutylizowanie puszek z gazem. Przy jego pomocy usuwasz resztę paliwa, następnie dziurawisz puszkę i możesz wyrzucić ją do normalnego śmietnika na puszki lub tego na recykling.
 • STERIPEN – to taki pisak, na którego końcu znajduje się dioda emitująca światło UV. Służy do sterylizacji wody z wirusów i bakterii. W wielu miejscach na trasie woda jest dostępna, nie jest jednak zdatna do bezpośredniego picia, gdyż jest ryzyko obecności m.in. Gardii. Alternatywą do pisaka jest przegotowywanie wody (minimum przez 3 minuty w stanie wrzenia), użycie filtrów lub specjalnych oczyszczających tabletek musujących (te jednak zmianiają trochę smak wody).
 • jedzenie – nasze obiady to paczki liofilizowanego jedzenia, które tylko zalewamy wodą. Paczka zamianie się w miskę, a jedzenie jest pyszne!
 • zastawa kuchenna – u nas sprawdza się jeden talerz, dwa stalowe kubki i tzw. sporki, czyli łyżka, nóż i widelec w jednym.
 • worek na śmieci – pamiętajcie, że to co ze sobą przyniesiecie na szlak musicie zabrać z powrotem, nie ma mowy, aby śmieci zostawić pod jakimś krzakiem!

mix-compressor

To chyba te najważniejsze rzeczy, na które musicie zwrócić uwagę szykując się wycieczki po Nowej Zelandii. Poniżej zamieszczamy również naszą check-listę, rzeczy do zabrania oraz krótką listę udostępnioną przez DOC (What to take on a Great Walk?).

Naszą checklistę możesz pobrać tutaj: Check lista na Great Walk

O czymś zapomnieliśmy? Dajcie znać w komentarzach 😉

You Might Also Like